hk-logo_white-h35

VARIATION I SKOLEDAGEN

På vores skole ligger det os meget på sinde, at skoledagen bliver spændende og meningsfuld for eleverne.

Derfor arbejdes der i undervisningen med varierede og differentierede læringsformer, der udfordrer både fagligt stærke og svage elever. Det betyder, at eleverne langt fra altid sidder med det samme materiale eller den samme opgave.

Vi benytter os af praktiske og anvendelsesorienterede undervisningsformer, der åbner skolen mod den omgivende verden. Vores elever kender til at idéudvikle gennem designprocesser og udvikler innovative kompetencer, som gør dem i stand til at omsætte viden til produkter.

Det er forskelligt, hvordan de mindste elever og de største elevers skoledag er struktureret, men fælles for alle er, at den understøttende undervisning bruges til at skabe mere fordybelse for eleverne.

Undervisningen tages af og til ud af skolens egne rammer. Det kan være i naturen, på en ungdomsuddannelse, en kulturinstitution eller på besøg i en virksomhed.

Klik på de enkelte sider for at læse mere om de forskellige måder, vi varierer skoledagen på.

KONTAKT OS

Smakkevej 2
3070 Snekkersten

Tlf.: +45 4928 3500
Mail: skolerne-i-snekkersten@helsingor.dk

INFO

 

Filer og links